понеделник, 15 юли 2013 г.

Протести 2013 - Причини и развитие

(Опит за анализ по молба на моят приятел от Буенос Айрес Иван Танков)

Основната причина за протестите е, че болшинството от хората не могат да си връзват бюджета и да организират живота си при настоящото олигархическо устройство на държавата. В същото време една малка група от хора така наречената олигархия забогатя нелигитимно с политически и финансови далавери. Средният и дребният бизнес е хванат за гушата от корупция, бюрокрация, мутри и битова престъпност. Безработицата се увеличи много и всеки по-млад и кадърен се изнесе на запад.

 Цялата така наречена "политическа класа" е тотално дискредитирана в очите на хората. Тя не само, че не защити интересите на народа и държавата през така наречения "преход", но и беше основния двигател при разграбването на страната. Стандарта на живот в България незаслужено и неестествено падна на много ниско равнище и никой не е понесъл отговорност за това. В страната има огромен дефицит на справедливост.

Бойко Борисов спечели изборите преди 4 години с обещанието да възцари справедливост и да накаже виновниците за "националната катастрофа", но не направи нищо в тази посока. Даже при неговото управление нещата се задъбочиха и влошиха.

 През януари хората получиха сметки за ток и парно колкото една средна месечна заплата и това преля чашата. Хората излязоха на улицата и Бойко Борисов се измъкна по най-лесния начин като подаде оставка.

Февруарските протести не извадиха нова политическа сила и нови лица и логично на новите избори се стигна до избирането само на четри стари политически партии. От тези избори всички загубиха и никой не хареса резултата. Особено Бойко Борисов, който благодарение на своето дългогодишно самохвалство и самообожествяване изпадна в изолация и въпреки че вкара най-много депутати в парламента остана в опозиция.

БСП на Станишев заедно с турците направиха "експертно" правителство начело с Пламен Орешарски, в което няма нищо експертно. Министри от семейните приятели на Станишев и няколко турски креатури. Върхът на нахалството беше избирането на най-голямия олигарх в парламента Дилян Пеевски за шеф на ДАНС - органът предназначен за борба с олигархията.

Това отприщи буря от недоволство и отново хората излязоха на улицата. БСП бързо-бързо разбраха грешката си и се корегираха, но духът беше изпуснат от бутилката. Хората усетиха силата си и поискаха оставка на цялото правителство и нови избори.

Че правителството ще падне, аз нямам съмнение. Може да се поинати още няколко месеца, но ако протестиращите продължават да са непреклонни, правителството няма да издържи.

Въпросът е какво ще стане след това?
Има голяма вероятност и новите избори да доведат до същата патова ситуация, в която се намираме сега. На политическата сцена няма нови играчи, а както е извесно със стари курви нов бърдак не се прави. Единствената ми надежда е протестите да продължат достатъчно време за да се даде възможност да се появят нови водачи, които да организират нова политическа партия, която да се разпознае като своя от достатъчен брой хора.

Засега такъв процес не се забелязва. Протестиращите предпочитат да са анонимни, което ме кара да се опасявам, че изпълняват нареждания на стари заинтересовани кукловоди, които се опитват да запазят статуквото.

Но запазването на статуквото не може да има. България е вече друга, хората устиха силата си и повече няма да позволят да се гаврят с тях. Вече сме 21 век и с наличните Интернет и мобилни комуникации при най-малък опит за гавра, хората ще се организират и ще напълнят улиците.

Вече може да се каже, че в България има гражданско общество и то е най-важната политическа сила в страната. Мисля, че резултатите от тази промяна няма да закъснеят.

2 коментара:

Unknown каза...

Съгласен съм с направените констатации. Поздрави.

Unknown каза...

Хайде да коментираме как да избегнем националната катастрофа към която ни тласкат.